سراب گاماسیاب

رودخانه گاماسیاب یکی از طولانی ترین رودخانه های ایران و از محلی به نام سراب گاماسیاب واقع در جنوب شرقی شهرستان نهاوند و با آبدهی ۵ مترمکعب در ثانیه و با درجه حرارت ۵ سانتیگراد از ارتفاعات کوه گرین سرچشمه می گیرد و در نهایت به حوزه آبریز خلیج فارس می ریزد. این رودخانه سرتاسر طول ۷۰ کیلومتری دشت دلتای نهاوند را مشروب و در این وضعیت کم و بیش ادامه یافته در روستای وناکو به استان کرمانشاه وارد می شود. این سراب دارای آبی یبش از حد سرد و غنی به منظور پرورش ماهی قزل آلا و یکی از مراکز گردشگری و جذب توریست شهرستان نهاوند است.

 سراب گاماسیاب در ۱۹ کیلومتری جنوب شرقی نهاوند و در امتداد کوه گرو ادامه می یابد و آب رودخانه های متعددی رامانند حرم رود، قلقل رود، وخرم اباد دریافت می کند و پس از مشروب نمودن مزارع کشاورزی دشت نهاوند به رودخانه قره سو و در ادامه به کرخه و در نهایت به هورالعظیم می پیوندد. این رودخانه در استان کرمانشاه به قره سو، در استان لرستان به سیمره، و در استان خوزستان به کرخه موسوم است.                                                                           
محوطه اطراف سراب جنگل کاری شده است. در مسیر این رود با احداث نیروگاه برق آبی حوضچه های پرورش ماهی، در تولید برق و پرورش ماهی بهره برداری نموده اند. این چشمه جوشان و پرآب با ویژگیهای خاص طبیعی، یکی از جاذبه های مستعد گردشگری استان محسوب می گردد.                                                                    

51 52 53 42

درباره سمین بیات

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا